Folke Arström Thebe

723177

FOLKE ARSTRÖM (1907-1997), bestickuppsättning, 138 delar, "Thebe", Gense, Sverige 1950-/60-tal, bestående av 8 knivar med korta otandade blad (längd 18,5 cm), 18 matgafflar (längd 18 cm), 6 bordsknivar med kort blad (längd 19 cm), 14 bordsknivar med långa blad (längd 19,5 cm), 3 smörknivar (längd 18,5 cm), 12 smörgåsknivar (längd 16 cm), 12 smörgåsgafflar (längd 14,5 cm), 22 matskedar (längd 18 cm), 18 dessertknivar (längd 17,5 cm), 6 fiskknivar (längd 19,5 cm), 5 fiskgafflar (längd 18,5 cm), 3 potatisskedar (längd 21 cm), såsslev (längd 18,5 cm), soppslev (längd ca 25 cm), osthyvel (längd 20 cm), sardinsked (längd 14,5 cm), kaffesked (längd ca 11 cm), 2 teskedar (längd ca 13 cm), ostkniv (längd 15,5 cm), 3 mindre uppläggningsbestick (längd 11- 14,5 cm).

Bruksslitage. Tre knivar med skadade blad.

Diverse

Folke Arström Thebe

Budhistorik (18 bud)
5526187
5526114
5526114
1 600
5525527
5525527

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.