Pennteckning av Carl August Ehrensvärd

723129

CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800): Gatubild från Holland, signerad E.f. mars (Ehrensvärd fecit), utförd 1767, baksidan med studier, laverad pennteckning på papper uppfäst i hörnen på papper, 13 x 14,5 cm

LITTERATUR: Ulf Cederlöf: Svenska teckningar 1700-talet, Stockholm 1982, sidan 90ff, jämför avsnitt om Ehrensvärds teckningar från Amsterdam utförda under vintern 1767

Smärre pappersförlust i övre vänstra hörnet

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (15 bud)
5577675
8 000
5577672
7 800
5577669
7 600
5577668
7 400
5577664
7 200

Slutpris SEK:
8 000
766 EUR, 900 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.