Erik Tryggelin oljemålning

723119

ERIK TRYGGELIN (1878-1962): Landskap i aftonrodnad, signerad och daterad Erik Tryggelin 1923, olja på duk uppfodrad på pannå, 11,5x18,5 cm

Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och modernismens genombrott med 1909 års män. Efter sin utbildning på Konstakademien i Stockholm reste Tryggelin 1911 ner till Paris och studerade vid Académie Colarossi. Men trots bekantskapen med de nya strömningarna i Paris ställde sig Tryggelin avvisande till det nya måleriet och fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition. Han håller sig också gärna till det lilla formatet och vi kan kalla honom för intimist. Framförallt kom han att koncentrera sitt skapande till motiv från Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider.

Erik Tryggelin oljemålning

Budhistorik (19 bud)
5535831
5 000
5536077
4 800
5535831
4 600
5536075
4 400
5535831
4 200

Slutpris SEK:
5 000
479 EUR, 563 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.