Samekniv av Rolf Viksten

722892

ROLF VIKSTEN, halvhornskniv, monogramsignerad samt daterad RV 1/5-89, skaft i renhorn samt masurbjörk, blad märkt RB, slida läder samt i renhorn med graverad dekor i sydsamisk stil, längd ca 18 cm

Smärre slitage, tydligt klick

Vapen/Medaljer, Etnografica

Samekniv av Rolf Viksten

Budhistorik (12 bud)
5513687
1 700
5514069
1 600
5513687
1 400
5514068
1 300
5513687
900

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.