Auktionsnr
722500
Beskrivning
DERRIERE LE MIROIR, nr 180,TÀPIES, innehållande en originallitografi som fortsätter över 28 sidor
Litteratur, Galfetti 209 A-N,
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.
Kategorier
Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik
Visas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
AUKTIONEN AVSLUTAD
2020-01-15 kl 17:30
Slutpris SEK:
550
53 EUR,
62 USD
Lägg bud på denna vara på Stockholms Auktionsverk OnlineLägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk
Online. Dessutom gäller andra köpvillkor vid budgivning på varor på auktion på Stockholms Auktionsverk. Läs därför köpvillkoren noggrant innan du lägger ett bud. Även provisionerna skiljer sig åt. Undersök noggrant bilder och varubeskrivning innan du lägger ett bud. Stockholms Auktionsverk står naturligtvis alltid till tjänst för att svara på frågor om auktionerna.
Stäng och godkänn
Utropspris SEK:
1 500
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.