Bengt Lindström 5 färglitografier

722367

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): (5) Figurkompositioner ur sviten "Kända män och kvinnor", signerade Lindström, färglitografier, numrerade 54/99, ca 75x54 cm

Motiv av:
Carl XII "Detta skall hädanefter bliva min musik"
August Strindberg "det är synd om människorna"
Selma Lagerlöf "När solen och Wärmland slår sig ihop då kan det bli något av"
Gustaf II Adolf "Förfäras ej du lilla hop"
Carl Michael Bellman "Hvar är din harpa hvar är din hatt?"

Ej examinerade ur ram

Budhistorik (8 bud)
5535743
6 000
5535625
5 400
5535622
5 200
5532866
5 000
5526202

Slutpris SEK:
6 000
575 EUR, 675 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.