Bordspendyl empire

722251

BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire, emaljerad urtavla med arabiska siffror samt märkt Stockholm, förgylld och patinerad brons, dekor av kvinnofigur med sovande barn, pendeln i form av ugglas, höjd ca 52 cm, nyckel o pendel finns
PROVENIENS: Stopalo

Skadad slagfunktion, delar saknas, renoverad, kompletterad

Klockor/Ur, Stopalo

Rum 2

Bordspendyl empire

Budhistorik (45 bud)
5537074
14 500
5537069
14 000
5537064
13 500
5537061
13 000
5537058
12 500

Slutpris SEK:
14 500
1 389 EUR, 1 631 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.