Ampel senempire

721988

AMPEL, omkring 1800-talets första hälft, senempire, i form av romersk oljelampa, 5 ljusarmar, brännförgylld brons samt förgylld mässing, ljusarmar med dekor av franska liljor, botten med pinjekotte, höjd ca 73, bredd 25 cm

Omarbetad, hängkedjor senare tillkomna, takskål senare tillkommen

Belysning, Taklampor

Ampel senempire

Budhistorik (12 bud)
5524117
3 800
5524116
3 600
5524106
3 400
5524074
1 900
5521436
1 600

Slutpris SEK:
3 800
364 EUR, 428 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.