Tittskåpsvyer trädgård och illumination 7 st

721960

TITTSKÅPSVYER / VUE D'OPTIQUE (7). TRÄDGÅRD OCH ILLUMINATION. Troligen Augsburg ca 1750-80. 5 st kolorerade graverade vyer över olika trädgårdar i bl.a. London, Danmark, Koromandel, 2 över illumination i Wien. Ca 300x415 mm.

Bl.a. graverade av Probst.

Bl.a. Representation d'un superbe feu d'artifice; Devisa d'una illuminazione (troligen Wien); Prospectus camerate vinee in hortis gubernatoris Pondicherii in Indiis orientalibus ad oram Coromandelis;

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Budhistorik (17 bud)
5540360
2 600
5540356
2 400
5540346
5540352
5540346
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.