Tittskåpsvyer 4 st. bl.a. Kina och Siam

721938

TITTSKÅPSVYER / VUE D'OPTIQUE (4). KINA. Troligen Augsburg ca 1750-80. 4 st kolorerade graverade vyer över Nanking, Peking och Siam. Ca 300x415 mm.

Graverade av Habermann.
Vue du Tour Porcellane a Nancking en Chine; Vue de Siam avec diverses Sortes des Ballons, ou Vaisseaux Chinoise a Rame; Vue de la Rue des Marchands Chinoises a Nankin; Vue de Peckin.

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Budhistorik (4 bud)

5540075
5523309
1 400
5523306
5522790

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.