Tittskåpsvyer 5 st Ispahan Iran Egypten

721926

TITTSKÅPSVYER / VUE D'OPTIQUE (5). ISPAHAN M.FL. Troligen Augsburg ca 1750-80. 4 st kolorerade graverade vyer över Ispahan i Persien (Iran), 1 över Alexandria i Egypten. Ca 300x415 mm.

Bl.a. graverade av Probst, Habermann.
Bl.a. Pharus Aegypti Alexandrina, miraculum mundi septimum; Vue de la Cour du lÈmpereur de Perse avec le diverses Habillement des Dames du premier Rang.

Fläckar och skador, defekter, revor, lagningar på baksidan. Senare numrering. Som vanligt på tjock kartong.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Budhistorik (9 bud)
5533489
5533487
5533485
700
5533484
550
5533483
500

Slutpris SEK:
96 EUR, 113 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.