Bünting Itinerarium sacrae 1595

721844

(BÜNTING, H. Itinerarium sacræ scripturae... Stockholm 1595) Ej komplett.
Med några kartor och planscher i träsnitt, bl.a. världskartan avbildad som en treklöver.
Senare hfrbd från 1800-talet.

Andra upplagan. Ej komplett.

Defekter och skador, lagningar, defekta kartor och planscher. Ej komplett.
Ej genomgången.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Budhistorik (55 bud)
5539393
10 000
5539409
9 800
5539393
9 600
5539408
9 400
5539393
9 200

Slutpris SEK:
10 000
958 EUR, 1 125 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.