Bordspendyl

721787

BORDSPENDYL, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare, urtavla med arabiska siffror, höjd ca 55 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Stopalo

Sannolikt senare urverk och urtavla

Klockor/Ur, Stopalo

Rum 2

Bordspendyl

Budhistorik (40 bud)
5536620
8 000
5536614
7 800
5536617
7 800
5536614
7 600
5536611
7 400

Slutpris SEK:
8 000
766 EUR, 900 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.