Bordspendyl

721776

BORDSPENDYL, 1700-tal, Louis XVI, brännförgylld brons, vit och svart marmor, urhus med emaljerad urtavla, arabiska siffror, märkt Gavell Le Paris, höjd ca 53 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Stopalo

Urtavla med sprickor, lagningar, slitage, mutter saknas till klangskål

Klockor/Ur, Stopalo

Rum 2

Bordspendyl

Budhistorik (39 bud)
5534685
8 800
5534681
8 600
5534666
8 400
5534677
8 400
5534666
8 200

Slutpris SEK:
8 800
843 EUR, 990 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.