Bordspendyl

721735

BORDSPENDYL, empire, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig sockel på fötter, urhus i form av antikiserande oljelampa med vestal som fyller på olja, emaljerad urtavla med romerska siffror, pendel medföljer, höjd 38 cm, nyckel och pendel finns

PROVENIENS: Stopalo

emaljlagningar/nagg, slitage, senare visare

Klockor/Ur, Stopalo

Rum 1

Bordspendyl

Budhistorik (36 bud)
5537243
17 000
5537240
16 500
5537238
16 000
5537233
15 500
5537224
15 000

Slutpris SEK:
17 000
1 629 EUR, 1 913 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.