Samiskt motiv, olja c:a 1845

721675

SAMISKT MOTIV, OLJA C:A 1845. (Oidentifierad konstnär). Motiv med samisk kvinna, sittande på skidor i fjällsluttning, hållande en stav med spadliknande verktyg i ena änden. Olja på duk. 370 x 296 mm. Gulnad och krakelerad fernissa. Litet hål i duken (c:a 10 x 7 mm).
Signerad ā tergo: Löfgren, och årtalet 1845 eller -46 (sista siffran delvis förlorad p. g. a. dukhålet).

Se text!

Konst, Äldre måleri, Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Diverse

Fack 5

Samiskt motiv, olja c:a 1845

Budhistorik (15 bud)
5535404
1 900
5534952
1 800
5535402
1 700
5534952
5534750
1 400

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.