Döderhultaren skulptur

721636

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTAREN (1868-1925):
Kogubbe, signerad Axel Petersson Döderhultarn, snidat trä, höjd 26 cm

PROVENIENS: Inköpt 9-12 April 1985, Bukowskis

HISTORIK:
Axel Peterson är känd för sina grovt tillyxade träskulpturer, av både människor och djur.
Peterson var under större delen av sitt konstnärsliv endast känd i Oskarshamn med omnejd, då under namnet "Tolvskillingen" detta med anledning av att han inledningsvis sålde skulpturerna för en tjugofemöring vilket motsvarade den gamla tolvskillingen.
I 40-årsåldern tog Petersons berömmelse fart såväl nationellt som internationellt. Det var också då man började kalla honom "Döderhultaren" efter hemsocknen Döderhult. Redaktören för tidningen Söndags-Nisse, Hasse Zetterström ("Hasse Z"), fick upp ögonen för den originelle träskulptören från Småland i samband med en av tidningen anordnad karikatyrutställning 1909.
Ett permanent Döderhultarmuseum grundades 1911 i Oskarshamn och är idag inrymt i Kulturhuset på Hantverksgatan. Döderhultaren finns representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Nationalmuseum i Stockholm och Kalmar konstmuseum.

Saknar attribut

Diverse

Monter 5

Döderhultaren skulptur

Budhistorik (21 bud)
5535417
6 600
5535406
6 400
5535400
6 200
5535376
6 000
5535390
6 000

Slutpris SEK:
6 600
632 EUR, 743 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.