Ewa Rudling

721571

EWA RUDLING (född 1936): "Ted Gärdestad" - Vattenslottet Hälsingland, signerad Ewa Rudling, ca 45,5x30 cm

Ewa Rudling om Ted Gärdestad:

TED GÄRDESTAD

- Ted var en vacker själ. Han sjöng underbart i Ljusdal. Det blev början på en varm vänskap. Han föreslog att jag skulle träffa ABBA. Vi åkte till Polar på Lidingö. Det blev tal om fotografering. "I så fall, vill jag ha betalt i förskott. Jag litar inte på musiker", sa jag. Hade nyligen blivit grundlurad av BLOND (före detta TAGES), där jag aldrig fått betalt för skivomslag, foto, film, framkallning och resor. Ted ville att jag skulle fota omslag till sin nästa LP 'Franska kort', men min foto var alltför sexigt för tonårs fansen sa producenten. Ted var en grubblare och ville ha svar på allt. Han blev allt svårare att kommunicera med. Jag hade inte tid eller ork att ställa upp i längden. Måste prioritera min lille son och mitt arbete.
Skador: Oramad

oramat fotografi

Fotografi, Nutida

Ewa Rudling

Budhistorik (3 bud)

5518897
5518640
5508337

Slutpris SEK:
38 EUR, 45 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.