Semiantik salongsmatta ca 678x457 cm

721267

SALONGSMATTA, semiantik, sannolikt Sarough, blå botten med floral dekor, flertalet medaljonger med paradisscener, samt. central medaljong med hjortar, bårderna med figurscener, ca 678x457 cm

Åldersrelaterat slitage, ställvis smutsiga fransar, ställvis med spår av tidigare malangrepp, lagningar, smärre hål förekommer, langetteringarna med nötningar

Mattor/Textilier, Selected

Budhistorik (9 bud)
5539479
20 000
5539474
15 000
5533477
12 000
5533154
10 500
5530366
10 000

Slutpris SEK:
20 000
1 916 EUR, 2 250 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.