Stig Lindberg

721120

STIG LINDBERG (1916-1982) "Tvillingarna", skulptur, Gustavsberg, parian, märkt Gustavsberg Parian -2 Stig L. Sweden, höjd ca 24 cm

HISTORIK: Proveniens Ingenjör Gösta Westh var fabrikschef vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1969-89. När Rörstrand och Gustavsberg slogs ihop till ett företag mellan 1987-89 blev han även platschef. Dessförinnan under hela 1960-talet var han fabriks- och produktchef vid AB Rörstrands Porslinsfabriker. På Gustavsberg fick han också, förutom fabrikschefsansvaret, ansvaret för alla konstnärer och att tillsammans med dem ta fram nya kollektioner både för privat marknad och offentlig utsmyckning. Han lärde känna Stig Lindberg mycket väl, som var konstnärlig ledare mellan 1971-1980, de blev även vänner privat, likaså med Lisa Larson. I sin roll som länk mellan konstnärer och VD samarbetade han mycket med Karin Björquist, Berndt Friberg och Margareta Hennix.

Originalförpackning medföljer

Keramik/Porslin, Figuriner

Stig Lindberg

Budhistorik (7 bud)
5513493
2 600
5513486
2 400
5503707
5505113
5503707
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.