Fotogenlampa för fartyg

721107

FOTOGENLAMPA, väggupphängd med gyrofunktion, för fartyg, omkring sekelskiftet 1800 /1900, Sverige, mässing, brännarglas, flamskydd, höjd med glas ca 49 cm

Slitage. Skruvar i påse medföljer.- Brännarglas med smärre nagg i mynning

Belysning, Bordslampor, Nautica/Technica

Rum 7, Hylla 3

Fotogenlampa för fartyg

Budhistorik (16 bud)
5516236
4 200
5516114
5516089
3 600
5513516
3 400
5513509
3 200

Slutpris SEK:
4 200
402 EUR, 473 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.