Fällbord Anders Jacob Rosendahl

721077

ANDERS JACOB ROSENDAHL (mästare i Arboga 1762-1836), fällbord, signerat AI ROSENDAHL ARBOGA, fanerat med alrot, svärtad fot, höjd ca 73, diameter 89 cm

PROVENIENS: Prosten Olov Uddén (1790-1862) gift med Maria Andersson, Kumla, genom arv sonen tf landshövding i Västmanland, Herman Uddén (1850-1936) gift med Gerda Ström, genom arv sondottern banktjänsteman Gunvor Uddén (1905-1990), därefter i arv till nuvarande ägare

Sprickor, fanerbortfall, kompletterat

Möbler, Övriga möbler

Rum 21

Budhistorik (18 bud)
5508608
2 400
5508309
5508594
5508309
5508584
1 900

Slutpris SEK:
2 400
230 EUR, 270 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.