Fåtölj Glostrup Møbelfabrik Danmark

720998

FÅTÖLJ, Glostrup Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal, teakbestad ek, stoppad och klädd rygg, knapphäftad sittplymå, sitthöjd ca 37 cm.

Glostrup Møbelfabrik hade flera kända designers knutna till sig, så som Grethe Jalk, Hans Olsen och Svend Age Eriksen.

Ingår i "Utvald nordisk design"

Slitage, fläckar, repor, plymå med torkad stoppning, plymå saknar några knappar, textil på sitsen under plymån saknas. Renoverad och kompletterad sits.

Möbler, Fåtöljer, Tema, Selected

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (15 bud)
5515503
6 200
5511301
6 000
5511297
5 000
5510602
5510282

Slutpris SEK:
6 200
594 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.