Orientmatta Kashan

720980

ORIENTMATTA, Kashan, semiantik, ca 1930-tal, figural föreställer poeten Omar Khayyam, mått 206x137 cm

Poeten Omar Khayyam, var även matematiker, filosof och astronom

Smärre slitage, blekt, slitage på fransar, ställvis mikrospår efter mal, enstaka fläckar

Mattor/Textilier

Hylla 12

Orientmatta Kashan

Budhistorik (14 bud)
5509528
5509527
3 800
5509526
3 600
5509525
3 400
5509441
3 200

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.