Matservis Rörstrand

720937

RÖRSTRAND, matservis, 117 dlr., porslin, 1910/20-tal, med ätten Lagerbrings vapen i rött, bestående av: 25 flata mattallrikar, 17 djupa mattallrikar, 17 flata förrättstallrikar, 21 assietter, 7 ovala uppläggningsfat, 1 runt uppläggningsfat, 5 ovala skålar, 5 saladièrer, såsskål, såssnipa, 3 coasters/underlägg samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm

Varierande slitage, enstaka mindre nagg, ställvist med dekorslitage

Keramik/Porslin

Monter 22

Matservis Rörstrand

Budhistorik (16 bud)
5507846
2 800
5507848
2 800
5507846
2 600
5507844
2 400
5507843

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.