Bordspendyl

720905

BORDSPENDYL, omkring år 1800, Gaston Jolly Paris, (urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, marmor, förgylld brons, krönt av tupp, höjd ca 36,5 cm, pendel och nyckel finns

Urtavla med sprikcor, slitage, en fot med smärre skada

Klockor/Ur

Monter 25

Bordspendyl

Budhistorik (37 bud)
5511209
9 200
5511228
9 000
5511209
8 800
5511220
8 600
5511209
8 400

Slutpris SEK:
9 200
881 EUR, 1 035 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.