Skålfat Kina 1700-tal Famille rose

720866

SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, räfflat brätte, dekor av trädgårdsavsats med pion och lotus i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 20 cm

Nagg, en med sprickor, mindre kantlagningar

Orientaliskt, Porslin

Monter 24

Budhistorik (8 bud)
5509840
600
5509478
550
5509839
550
5509478
500
5509838
450

Slutpris SEK:
600
57 EUR, 68 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.