Stig Lindberg vaser Gustavsberg studio

720853

STIG LINDBERG (1916-1982), vaser, 6 st., Gustavsberg studio 1956-57, 1963, 1964, 1964, 1967 och 1967, delvis inpressad geometrisk dekor, grön och brun glasyr, signerade Gustavsberg studio Stig L, höjd 5,5-13 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Undertill märkta med nummer, en vas med mikronagg under fotringen

Keramik/Porslin, Design, Tema

Budhistorik (5 bud)
5514328
3 800
5513326
3 600
5505640
3 400
5505626
5505114

Slutpris SEK:
3 800
364 EUR, 428 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.