Tekanna "Pop", Inger Persson

720852

INGER PERSSON (född 1936), "Pop", Rörstrand 1960-/70-tal, modellen formgiven år 1968, grön och blå glasyr, medföljande sil av stål, stämpelmärkt R ip SWEDEN, höjd 13, längd 25 cm

Svag krackelyr, smutsig invändigt

Keramik/Porslin, Design, Tema

Tekanna

Budhistorik (20 bud)
5515343
2 600
5514845
2 400
5512115
5513533
5512115
1 700

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.