Djurgårdens IF Bowling

720842

SKULPTUR, 1900-tal, "Bisonoxe", Djurgårdens IF, Bowlingspris, skyltmärkt: Vandringspris DIF ÖIS, patinerad zink på sockel, totalhöjd ca 22 cm, längd ca 22 cm

PROVENIENS:
Henry Lundgren DIF.
Bowlingen blev invald i Djurgårdens IF i november 1919, men redan den 14:e april samma år skapades sektionen av ett antal bowlare. Talesman för bildandet var Gustav Lindholm och medlemsantalet var 10, sektionens ordförande blev John Bång, sekreterare Henry Lundgren och kassör Carl Sandin, inget val av ledamöter.

1 mindre hack samt nagg

Sportmemorabilia, Konst, Skulpturer

Rum 2

Djurgårdens IF Bowling

Budhistorik (15 bud)
5517058
5517030
5517033
5517030
950
5517022
900

Slutpris SEK:
115 EUR, 135 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.