Hilde Nyblom gouache

720774

HILDE NYBLOM (1908-2009): Stilleben med rosor i blåvit vas, signerad och daterad -08, bildyta ca 22,5x22,5 cm

HISTORIK: Hilde Nyblom var operett- och operasångerska och konstnär. Hon var också dotter till Olga och Lennart Nyblom. Paret Olga och Lennart Nyblom var konstnärer aktiva i kretsen kring Prins Eugen, och finns båda representerade på bl.a. Nationalmuseum och Waldemarsudde.

Fack 5

Hilde Nyblom gouache

Budhistorik (1 bud)

5507548
2020-01-08 17:26:37

2020-01-13 kl 20:12
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.