Terrin Kina 1700-tal Famille rose

720770

TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, konturerad kant, dekor av fasan på trädgårdsklippa bland pioner i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, lockknopp i form av granatäpple, hänklar i form av djurhuvuden, höjd ca 22, längd 35 cm

Nagg, en hänkel lagad

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (18 bud)
5511392
7 800
5510952
7 600
5510910
7 400
5510950
7 400
5510910
7 200

Slutpris SEK:
7 800
747 EUR, 878 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.