Anna Boberg oljemålning

720583

ANNA BOBERG (1864-1935): Lofoten, signerad A Boberg, olja på pannå, ca 32x44 cm

Anna Boberg ställde ut sina Lofoten-motiv första gången i
Stockholm 1903, med blandad framgång. Utställningen i Paris 1905 lade senare grunden till en framgångsrik fransk karriär.

Konst, Äldre måleri

Fack 1

Anna Boberg oljemålning

Budhistorik (26 bud)
5504521
5 400
5501967
5 200
5498852
5 000
5501966
4 800
5498852
4 600

Slutpris SEK:
5 400
517 EUR, 608 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.