Ida Gisiko Spärck 1888

720490

IDA GISIKO-SPÄRCK (1859-1940): Flicka med gäss, signerad och daterad Ida Gisiko -88, olja på duk, ca 40x70 cm, oramad

HISTORIK:
Ida Gisiko, gift Spärck, tillhörde den generation kvinnor, tillsammans med bland andra Helene Schjerfbeck, Maria Wik, Julia Beck och Eva Bonnier, som drog till Paris under 1880-talet. De var starka kvinnor som tillsammans med sina manliga kollegor ställde sig på barriärerna mot konstakademiernas förlegade ideal. I Paris insöp man de nya vindar som blåste och banade vägen för det nyskapande friluftsmåleriet.
Väl hemma i Sverige igen anslöt hon sig till Önningebykolonin, en konstnärskoloni som verkade i Önningeby i Jomala på Åland mellan 1886 och 1914. Kolonin kan beskrivas som en svensk-finländsk motsvarighet till den mer berömda konstnärskolonin i Skagen i Danmark. Den konst man skapade var friluftsmåleri med inspiration från Paris och Skagen.

Krackelyrer, mindre färgbortfall, en mindre dukskada vid höger nedre hörn, tryckmärken

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Ida Gisiko Spärck  1888

Budhistorik (6 bud)
5506309
14 000
5500989
8 400
5500891
8 200
5497716
7 600
5497481
5 200

Slutpris SEK:
14 000
1 439 EUR, 1 639 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.