Matservis Kunglig Dansk

720405

ROYAL COPEHAGEN, "Blå Blomst", servis, 127 dlr, porslin, bestående av 10 mattallrikar (8097), 6 djupa tallrikar (605), 14 assietter (8095), 6 mindre djupa tallrikar (8105), 15 assietter (8093), 2 skålar (8063), skål (578), 3 karotter med lock (8174), terrin med lock (8172), 2 skålar (8060), 5 dessertskålar (8156), 3 uppläggningsfat (8016), 2 uppläggningsfat (8015), uppläggningsfat (8010), uppläggningsfat (1689), uppläggningsfat (8162), 4 ljusstakar (3334). 4 äggkoppar (8170), 4 saltströare (1876), kapsylöppnare (2309), 11 smörtaxar (2311), kanna (8227), såssnipa (8068), såsskål (8159), 16 kaffekopapr med fat (1549), 7 tekoppar med fat (8269), kaffekanna med lock (1794), senapsburk med lock (8283), gräddkanna (8023), sockerskål utan lock (1879)

Delar med nagg medföljer, delvis med slitage

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Visas på begäran

Matservis Kunglig Dansk

Budhistorik (13 bud)
5509567
8 600
5509552
8 400
5502954
8 200
5502954
8 000
5509550
7 800

Slutpris SEK:
8 600
884 EUR, 1 007 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.