Skeppsporslin

719817

SKEPPSPORSLIN, 16 dlr, 1900-talets andra kvartal/mitt, benporslin, Nordiska kompaniet, Gustavsberg, delarna märkta med SSS under krona för Kungliga Svenska Segel Sällskapet (KSSS), i etui av mahogny, etuiets mått höjd ca 25, 27x38 cm

Historik: Servisdelarna gick att beställa via NK som lade ut på Rörstrand och Gustavsberg att producera.

Servisen ej komplett/delar saknas, etui med slitage

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Nautica/Technica

Monter 23

Skeppsporslin

Budhistorik (27 bud)
5508549
4 200
5501062
5508545
5501062
3 400
5504908
3 200

Slutpris SEK:
4 200
432 EUR, 492 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.