Ampel 1800-talets andra kvartal

718266

AMPEL, 1800-talets andra kvartal, för sex ljus, delvis brännförgylld och mörkpatinerad mässing, takfäste med dekor av ymnighetshorn, ljusringen med palmetter, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, botten med kotteknopp, höjd 102, diameter 105 cm

Ställvis lagningar och slitage, förgyllningen med ställvisa bättringar

Belysning, Taklampor, Selected

Rum 15

Budhistorik (8 bud)
5540123
6 200
5538195
6 000
5538194
5538192
5537819

Slutpris SEK:
6 200
609 EUR, 676 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.