Miniatyrporträtt 1700-tal Maria Romanovna Vorotzov

718200

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt av grevinnan Maria Romanovna Vorotzova (1737-1765), miniatyr, förgylld koppar, graverad a tergo "Marie Romanowna Woronzow"

HISTORIK: Grevinnan Maria Romanovna Vorotzova (1737-1765) var hovdam och gift med greven Petr Alexandrovich Buturlin (1731-1787), rysk diplomat och tillika kejsarinnan Katarina II:s ambassadör i Spanien, höjd inkl ögla ca 4,5 cm

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (11 bud)
5507338
9 600
5507256
6 400
5507254
6 200
5507216
4 400
5506884
4 200

Slutpris SEK:
9 600
942 EUR, 1 046 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.