Victor Westerholm oljemålning

652736

VICTOR WESTERHOLM (1860-1919) "Fors" (Kymmene älv), olja på duk, signerad med dedikation samt daterad 1911, 50x104 cm

Litteratur: Aimo Reitala nr 579, avbildad nr. 135

Målningen är dedikerad till Wollmar Minotti Forsberg som var byggmästare på Kymmene bruk och även god vän med konstnären. Därefter i arv till Wollmar Minotti Forsbergs syskonbarn, som var nuvarande ägarens mor.

Södra kajen 14, Helsingfors

Victor Westerholm oljemålning

Budhistorik (8 bud)
Bud EUR
5418827
14 000
5419499
13 000
5418827
12 000
5387453
11 000
5385152
10 000

Slutpris EUR:
14 000
142 610 SEK, 15 544 USD
Utropspris EUR:
14 000-16 000