Adolf Bock oljemålning

650389

ADOLF BOCK (1890-1968) Fartyget Stella Polaris, signerad samt daterad 1950, olja på duk, 70x101 cm

"Stella Polaris" var ett av världens första renodlade kryssningsfartyg och en gång korat till världens vackraste fartyg.

Marinmålaren Adolf Bock har avbildat fartyget ett flertal gånger, dels i oljemåleri, men även i illustrationsuppdrag för Allhems förlag i Malmö. Här är fartyget avbildat under en av sina kryssningsturer 1950.

M/S Stella Polaris byggdes på Götaverken i Göteborg åren 1926-27 för det norska rederiet Det Bergenske Dampskibsselskab (BDS) där hon var avsedd för i första hand Nordkapskryssningar. Där seglade hon till 1940, då hon rekvirerades av tyska flottan och användes som rekreationsfartyg för tyska ubåtsbefäl.

Vid krigsslutet övertogs hon av Ministry of War Transport i England och användes för att frakta krigsfångar från Mo i Rana. I november 1945 lämnades hon tillbaka till BDS och gick sedan på varv i Göteborg för renovering 1946. År 1951 köptes hon av svenska Clipper Line. Hon seglade bland annat i Västindien, Medelhavet och Östersjön, innan hon 1969 såldes till japanska International House Co. Ltd i Tokyo och byggdes om till hotell och restaurang. Hon förankrades vid Kisho i Numazu cirka 130 km sydväst om Tokyo. Där döptes hon om till Floating Hotel Scandinavia och verkade som restaurang och hotell till den 30 mars 2005.

I februari 2006 såldes fartyget till det svenska företaget Petro-Fast i Stockholm som tänkte använda henne som hotell- och restaurangfartyg. Den 2 september 2006 skulle fartyget bogseras från Izuhalvön i Japan till Shanghai i Kina för upprustning, när det sjönk drygt tre kilometer sydväst om hamnstaden Kushimoto. Fartyget som nu var omdöpt till Scandinavia sjönk klockan 02.02 japanskt tid och ligger nu på 70 meters djup.

Konst, Äldre måleri

Södra kajen 14, Helsingfors

Adolf Bock oljemålning

Budhistorik (11 bud)
Bud EUR
5414667
1 800
5414666
5414665
1 450
5408639
1 400
5403960

Slutpris EUR:
1 800
18 336 SEK, 1 999 USD
Utropspris EUR:
2 800-3 200