Sengustaviansk sekretär

701730

MAGNUS NILSSON ZELLING (1797-1832), sekretär, sengustaviansk stockholmsarbete, (signerad i blyerts på understa lådan invändigt), fanerad i mahogny, mässingsbeslag, flankerad med karyatider, 2 delad, upptill med låda samt lucka med bakomvarande skrivinredning, nedtill med 3 lådor, fötter i form av lejontassar, höjd 132, 118x53 cm, nyckel finns

Nyckel finns, löst sidohandtag, smärre skador, krackelerad lack

Möbler, Skåp, byråer

Rum 13

Sengustaviansk sekretär

Budhistorik (12 bud)
5355299
6 600
5355291
6 400
5355281
6 200
5355280
6 000
5344856
5 800

Slutpris SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.