Cypriotisk skål

658492

SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 10,5, diameter 25cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Lagning

Etnografica, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Cypriotisk skål

Budhistorik (39 bud)
5334673
22 000
5334663
21 000
5334671
20 000
5334663
19 500
5334648
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 160 EUR, 2 398 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.