Stigbygelkrus Chimu-Inka

658478

STIGBYGELKRUS, Chimu-Inka, 1400-1600-tal, syrereducerad svart keramik, kroppen omgiven av sex frukter, höjd 17cm

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Fin lagning, smärre avslag

Etnografica, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Stigbygelkrus Chimu-Inka

Budhistorik (52 bud)
5334737
10 500
5334708
10 000
5334734
9 800
5334708
9 600
5334732
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 031 EUR, 1 145 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.