Cypriotisk skål

658476

SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 8,5, längd 26cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Smärre nagg

Etnografica, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Cypriotisk skål

Budhistorik (29 bud)
5333229
5 600
5333420
5 400
5333229
5 200
5333418
5 000
5333229
4 800

Slutpris SEK:
5 600
550 EUR, 610 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.