Eric Orr Crazy Wisdom II

657653

ERIC ORR (USA, 1939-1998): "Crazy Wisdom II", signerad och daterad 1982, olja, bladguld, fragment av krossad människoskalle på pannå, ca 109x81 cm
Medföljande utställningskatalog, signerad och numrerad 66/75
LITTERATUR: Zero Mass, utställningskatalog, Anders Tornberg Gallery, Lund, Oktober-November 1990, illustrerad på helsida sid 183, katalognr. 7

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Skador: Benbitar saknas

Konst, Nutida, Nutida, Måleri, Art & Mind

Eric Orr Crazy Wisdom II

Budhistorik (5 bud)
5324351
15 000
5321828
1 700
5315350
1 600
5315349
5293885

Slutpris SEK:
15 000
1 473 EUR, 1 635 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.