Skål med lock Kina 1800-tal

659904

SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger av persikoträd, blommor och lingzhisvampar, diameter ca 28 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Slitage, bränningsdefekter, skålen med nagg

Orientaliskt, Porslin, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Skål med lock Kina 1800-tal

Budhistorik (57 bud)
5191541
29 000
5191534
28 000
5191538
28 000
5191534
27 000
5191522
26 000

Slutpris SEK:
29 000
2 847 EUR, 3 161 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.