Pehr Hilleström Stilleben med kålhuvud och skinka

659682

PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), tillskriven: Stilleben med kålhuvud, skinka, lök och citron, olja på duk, 52,5x62 cm

PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping, därefter i arv till hans dotter Eivor Odéen

Dubblerad, smärre färgbortfall, retuscher

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (27 bud)
5190405
42 000
5190410
40 000
5190405
39 000
5190408
38 000
5190405
36 000

Slutpris SEK:
42 000
4 123 EUR, 4 578 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.