Wilhelm von Gegerfelt, Hedlandskap

659387

WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Hedlandskap, signerad Wv Gegerfelt, olja på duk, 50x99 cm

PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm
Företaget Luxor, Motala, Sverige

Se länk härnedan
http://arneenra.se/luxor-nokia.html

Wilhelm von Gegerfelt är en av de viktigaste företrädarna för den övergång från det nationella, tyskorienterade, måleriet på Karl XV:s tid till friluftsrealismens genombrott på 1880-talet. Han ansågs redan under sin tidiga verksamhet vara en stor målarbegåvning med en högt driven kunnighet och allt annat än akademisk. Och han var ingen stugsittare! Han reste och målade i snart sagt hela Europa, i alla fall i de delar som senare skulle bli något av konstnärskolonier. Från Konstakademien sökte han sig till Düsseldorf i slutet av 1860-talet, på somrarna var han i Sverige, i Stockholm och på västkusten. Han var den förste svensk som anslöt sig till de danska målarna på Skagen. Efter några år slog han sig ned i Paris, staden som skulle bli hans bas för de vittomfattande resorna i bland annat övriga Frankrike samt Italien, Holland och Tyskland.

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
5163639
10 500
5162590
9 000
5160472
7 000
5158917
5 000
5158147

Slutpris SEK:
10 500
1 031 EUR, 1 145 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.