I par kinesiska figuriner

659183

FIGURINER, 1 par, delvis glaserat stengods, händer ansikten och delar av dräkterna är bemålade, Kina, 1800-talets första hälft, föreställande en ämbetsman "mandarin" och hans fru. Dräkterna är dekorerade med kvadratiska emblem med fenixfåglar, liksom kvinnans krona som är smyckad med ett flertal fenixfåglar och växtornament, höjd ca 53 cm

PROVENIENS:
Införskaffade i Kina på 1930-40-talet, av hovtraktören, hedersdoktorn och professorn, Tore Wretman (1916-2003).

Jämför med:
https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2018/collection-pierre-berge-pf1860/lot.288.html?locale=en

Slitage, skador

Orientaliskt, Konsthantverk, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

I par kinesiska figuriner

Budhistorik (15 bud)
5189564
11 000
5182791
10 000
5179368
6 000
5176362
5 400
5174990
5 200

Slutpris SEK:
11 000
1 080 EUR, 1 199 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.