Väggfält C.F. Torsselius art

658992

VÄGGFÄLT, 1700-talets andra hälft/omkring 1800, Carl Fredrik Torsselius art, fält av bambu med dekor av ströblomster, olja på duk uppfäst på pannå, 190 x 117 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Fataburen 1965, sidan 77-92, jämför illustrationer i Sigurd Wallins artikel Tapetmåleri från Carl Fredrik Torsselius motivkrets

Bättringar, lagningar, uppfodrat på pannå

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Konst, Äldre måleri, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Väggfält C.F. Torsselius art

Budhistorik (27 bud)
5152467
15 500
5152464
15 000
5152458
14 500
5148037
14 000
5152457
14 000

Slutpris SEK:
15 500
1 522 EUR, 1 690 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.